Co trzeba wiedzieć o kompresorze samochodowym?

Nie ma co się oszukiwać, kompresor to bardzo przydatne urządzenie. Możemy je wykorzystywać w pracy codziennej, jak i nieco bardziej kryzysowych sytuacjach. W tym drugim wypadku najczęściej potrzebny jest nam kompresor samochodowy. Co warto wiedzieć przed zakupem tego sprzętu?

Dlaczego kompresor jest tak popularny?

Kompresor to dość znane oraz powszechne urządzenie. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ jest on niezwykle przydatny w warsztatach przydomowych oraz profesjonalnych. Nierzadko wykorzystujemy go w przypadku, gdy mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Duże modele są nieporęczne, dlatego warto postawić na nieduży kompresor samochodowy. Takie urządzenie zawsze możemy mieć przy sobie, a każdy z nas wie, że problemy w trasie to jedna z najgorszych możliwych rzeczy.

Do jakich celów możemy wykorzystać kompresor samochodowy?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wystarczy jedynie pomyśleć o tym, iż problem z ciśnieniem w oponach naszego samochodu może przytrafić się nam w absolutnie każdej chwili. Niestety nie zawsze możemy liczyć na kompresor stacjonarny czy stację benzynową, która po prostu jest za daleko. Kompresor samochodowy to urządzenie, które musimy jedynie podpiąć do zapalniczki samochodu i jesteśmy w stanie swobodnie uzupełniać powietrze w oponach. Co więcej, kompresor samochodowy to sprzęt, który możemy także wykorzystać, jako środek do pompowania materaca na kempingu czy rozpalania grilla. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy kupujemy takie urządzenie?

Pojemność kompresora samochodowego

Pojemność tego urządzenia to bardzo ważny aspekt z kilku względów. Kiedy będzie ona zbyt mała, będziemy musieli liczyć się z ciągłym uzupełnianiem zbiornika. Wbrew pozorom jest to naprawdę bardzo uciążliwe. Większa pojemność zapewni nam długi czas pracy, jednak ucierpi przy tym mobilność i możemy napotkać problemy z przenoszeniem, jak i przechowywaniem kompresora. W związku z tym, kiedy wybieramy urządzenie dedykowane do samochodu, pojemność nie powinna być zbyt duża. Na jaką warto zatem postawić? Idealna będzie pojemność wynosząca nie więcej niż 30 litrów.

Wydajność oraz moc

Nie ma co się oszukiwać, duża wydajność idzie w parze z wielką sprawnością przeprowadzania wszelkiego rodzaju prac. W związku z tym, jeśli chcemy, aby nasze koło czy materac było pompowane w bardzo szybkim tempie, należy postawić na stosunkowo dużą wydajność. Nie powinniśmy jednak przesadzać, kompresor samochodowy to sprzęt, którego wydajność powinna być zawarta w przedziale od 0,4 do 0,6 litra na każdą minutę. Warto także zerknąć na moc urządzenia, która powinna wahać się od 1 do 1,5 KM.

Kompresor

Kompresor

Szybkość uzupełniania zbiornika

Ten parametr może przysporzyć nam trochę problemów. Dlaczego? Niestety nie każdy producent nam go podaje. Jest to jednak bardzo ważny aspekt, gdyż czas w szczególności, gdy przygotowujemy się przed podróżą, jest bardzo ważny. Co zatem zrobić, gdy dany producent nie udostępnia nam takich danych? Warto posiłkować się forami internetowymi, na których z pewnością bardzo łatwo będzie nam znaleźć te informacje.

Manometr kompresora samochodowego

To dość istotny element, kiedy mamy do czynienia z pompowanie zarówno opon samochodowych, jak i rowerowych. Powinniśmy ustalić konkretne ciśnienie, które podajemy, aby pompowane koło osiągnęło określony przez producenta parametr. Problem jest jednak taki, iż w tańszych sprzętach wskazania manometrów są bardzo niedokładne, dlatego warto postawić na nieco bardziej zaawansowany sprzęt. Taki działanie zapewni nas, że napompowaliśmy oponę tak, jak zalecił nam producent.

Zasilanie

W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście klasyczne podłączenie pod samochodową zapalniczkę. Prawda? Jak się okazuje, na rynku możemy również spotkać się z urządzeniami, które pozwalają nam jednakowo na wykorzystywanie zasilania z akumulatora, a także zwykłego gniazdka. To bardzo uniwersalne modele, z których możemy korzystać niemalże wszędzie.

Jak widać, zakup kompresora samochodowego to dość skomplikowany proces. Jeśli jednak zastosujemy się do powyższych zaleceń, z pewnością zakupimy odpowiednie urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *