Jakie cechy mają popularne kompresory?

Jaro Artykuły 13 sierpnia, 2020

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat coraz częściej stosowanych kompresorów? Do czego służą te urządzenia? Jakie wyróżniamy najpopularniejsze modele kompresorów?

Kiedy w ogóle przydają się kompresory?

Czym jest kompresor? To urządzenie, które umożliwia uzyskanie gazu pod stosunkowo wysokim ciśnieniem. Jak to wszystko działa w praktyce? Na początku powietrze jest pobierane z danego otoczenia. Potem następuje wtłaczanie substancji do zbiornika (przez tłok). Tak przetransportowane powietrze może być potem używane przez rozmaite maszyny i narzędzia. Okazuje się, że kompresory są stosowane w coraz większej ilości sytuacji. Nic dziwnego, że są uważane za tak bardzo wszechstronne. Od razu warto zauważyć, że z tych urządzeń korzysta się w gospodarstwach domowych oraz rozmaitych firmach i przedsiębiorstwach. Kompresory służą m.in. do szybkiego napompowania kół w samochodach, czy rowerach. To nie wszystko w tej materii. Przy pomocy takich sprzętów można bowiem szybko i bezproblemowo napompować materace, przydomowe baseny. Kompresory z powodzeniem sprawdzają się w warsztatach samochodowych i wulkanicznych. Służą do czyszczenia rozmaitych urządzeń (chodzi np. o kosiarki do cięcia trawy). Co ciekawe, przy ich pomocy można wprawiać w ruch różnego typu narzędzia pneumatyczne, a także realizować – szybko i precyzyjnie – malowanie ciśnieniowe. To chyba wyraźnie pokazuje, że skala zastosowań takich urządzeń jest bardzo szeroka.

Kompresor tłokowy – co warto o nim wiedzieć?

Osoby, które chcą niedługo zdecydować się na kompresory, nie mogą obecnie narzekać na brak wyboru. Jest go bowiem pod dostatkiem. Kompresor tłokowy to jedno z urządzeń dostępnych na rynku… Co warto wiedzieć na ten temat? Kompresor tłokowy to stosunkowo stary model. Często można spotkać się z tym, że takie sprzęty są zamiennie określane jako wyporowe. Czym charakteryzuje się budowa urządzeń z tej kategorii? Najważniejszy jest tutaj, bez wątpienia, cylinder. W środku mamy zaś poruszający się tłok. Bardzo istotne jest to, iż powietrze jest stopniowo zasysane do konkretnego kompresora tłokowego. Co dzieje się dalej? Dużą rolę odgrywa tutaj mechanizm korbowy. Przy jego pomocy następuje bowiem wprawienie w ruch tłoka (znajdującego się wewnątrz cylindra). Można wówczas zaobserwować zmniejszenie pojemności zassanego powietrza i jednoczesne zwiększenie jego ciśnienia. Warto zauważyć, że kompresory tłokowe mają swoje mankamenty. To np. relatywnie szybkie nagrzewanie. Trzeba tutaj również wspomnieć o stosunkowo długim chłodzeniu. Nic zatem dziwnego, że ludzie czasami stawiają po prostu na inne modele. To jednak nie oznacza, że kompresory tłokowe kompletnie wyszły z mody. Cały czas można je spotkać chociażby w zakładach przemysłowych…

Kompresory olejowe i bezolejowe

Kompresory można podzielić na rozmaite kategorie. W sklepach do wyboru są sprzęty wyporowe albo przepływowe. Inny podział wyodrębniamy zaś pod kątem użycia oleju. Co jest do dyspozycji Klientów? To kompresory olejowe i bezolejowe. Czym charakteryzują się te coraz popularniejsza urządzenia? Analizę tego zagadnienia rozpoczniemy od sprzętów olejowych; cechujących się bardzo dużą wydajnością. Ważnym aspektem jest tutaj chęć zredukowania tarcia tłoków. W tym celu stosuje się smarowanie olejem. Minusem jest fakt, iż pewna ilość tej cieczy może przedostać się, co jest niekorzystne, do sprężonego powietrza. To zaś powoduje, że ten typ kompresora ma dość ograniczone zastosowanie. Takie urządzenia cechują się posiadaniem kółek (są one przydatne w trakcie transportu), stosunkowo dużą wagą i sporymi gabarytami. Gdzie są najczęściej wykorzystywane takie kompresory olejowe? Przede wszystkim w przypadku intensywnej pracy z narzędziami pneumatycznymi. Z powodzeniem mogą być również wybrane do warsztatów samochodowych albo lakierniczych. Należy zauważyć, że w takich lokalizacjach olej, który przedostaje się do powietrza, nie jest aż tak bardzo kłopotliwy. Charakterystyka wykonywanej pracy powoduje, że ten aspekt nie ma bowiem aż tak sporego znaczenia.

Pompy kompresorów

Pompy kompresorów

Czym zaś wyróżniają się kompresory bezolejowe? W tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, nie występuje żadne smarowanie olejem. W końcu producenci tych urządzeń zastosowali tłoki ze specjalnymi, plastikowymi pierścieniami (o relatywnie niskim współczynniku tarcia). Takie sprzęty cechują się kompaktowymi gabarytami i stosunkowo niewielką wagą. Mają też jednak swoje minusy… W czasie długiej pracy (o sporej częstotliwości) pompa szybko się nagrzewa. To zaś powoduje, że dalsze wykonywanie zadań nie jest w tym przypadku możliwe. Brak stosowania się do tego aspektu może przyczynić się do błyskawicznego zużycia urządzenia i w konsekwencji do jego zepsucia. Trzeba zatem przyznać, że kompresory bezolejowe są mniej wytrzymałe niż olejowe. Oczywiście, mają jednak swoich zwolenników. Ze względu na sposób pracy są stosowane np. w urządzeniach dentystycznych. Świetnie sprawdzają się w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. Warto zauważyć, że są proste w obsłudze i nie generują zbyt dużej ilości hałasu. Znajdują zatem zastosowanie w przypadku domowych majsterkowiczów. Mogą być użyte m.in. do zrealizowania takich czynności, jak pompowanie kół (w samochodach, rowerach), pompowanie basenów, malowanie (płotów), czy czyszczenie rozmaitych maszyn i urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *