Kompresor olejowy

Kompresor olejowy
Jaro Rodzaje 26 maja, 2020

Kompresory olejowe najczęściej stosowane są w zakładach przemysłowych oraz mechanicznych. Jednym wybór odpowiedniego kompresora nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego urządzenia. Warto zatem wiedzieć czym się kierować przy wyborze tego najlepszego.

Kompresory olejowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Poza kompresorami olejowymi na rynku dostępne są także te bezolejowe. Trzeba jednak wiedzieć, że kompresory olejowe cechuje dużo większa żywotność. Wszystko dzięki temu, że olej zapewnia odpowiednie smarowanie pompy podczas jej pracy. Dzięki temu wszystkie elementy kompresora są odpowiednio zakonserwowane. To ma bezpośredni wpływ na ich wytrzymałość. Ważny jest jednak właściwy wybór oleju. Powinien być to olej specjalnie przeznaczony do kompresorów olejkowych.

Wydajność kompresora olejowego

Wybierając kompresor olejowy kierować trzeba się przede wszystkim tym do jakich celów będzie on używany. Istotny jest tu rodzaj pompy zainstalowanej w kompresorze oraz jej wydajność. Ta zawsze określana jest jako ilość litrów powietrza, które pompa jest w stanie sprężyć w czasie jednej minuty. Im więcej urządzeń ma być zasilone tym większa powinna być wydajność kompresora olejowego.

Czas pracy

Przy wyborze kompresora olejowe istotny jest także czas jego pracy. Odpowiedzieć trzeba sobie na pytanie czy ma być to praca ciągła, przerywana, a może sporadyczna. Najczęściej na rynku spotkać można kompresory 1 stopniowe oraz 2 stopniowe. Te pierwsze działają w cyklu 40/60%. Oznacza to np. 4 minuty pracy i 6 minut odpoczynku. Kompresory 2 stopniowe działają w cyklu 60/40%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *