Sprężarka jest narzędziem, które ma szerokie zastosowanie zarówno w przydomowym garażu, jak i specjalistycznym warsztacie. Na rynku dostępne są dwa modele kompresorów – olejowe i bezolejowe. Każdy z nich cechuje się innymi właściwościami, i warto zapoznać się z ich wadami i zaletami, by wybrać właściwą sprężarkę odpowiednio dostosowaną do potrzeb. Czym charakteryzuje się kompresor bezolejowy?
Cechy charakterystyczne kompresora bezolejowego
Sprężarka olejowa i bezolejowa charakteryzuje się tą samą zasadą działania. Różnica opiera się w budowie tłoka. Kompresor bezolejowy – w przeciwieństwie do kompresora olejowego – nie potrzebuje do działania oleju. Wytworzony jest z materiałów, które cechują się niskim współczynnikiem tarcia.
Wady i zalety kompresora bezolejowego
Kompresor bezolejowy cechuje się przede wszystkim łatwym użytkowaniem, dzięki czemu jest polecany dla początkujących majsterkowiczów. Dzięki niewielkim gabarytom i małej wadze jest poręczny i łatwo go przetransportować.
Brak zastosowania oleju sprawia, że stosowany jest w urządzeniach wymagających wysokiej higieny pracy, w których w sprężonym powietrzu niedozwolona jest nawet śladowa ilość oleju. Ponadto nie emituje szkodliwych substancji dzięki czemu jest bezpieczny dla zdrowia i bezinwazyjny dla środowiska.
Kompresor bezolejowy – zastosowanie
Kompresor bezolejowy jest praktycznym urządzeniem, które znajduje szerokie zastosowanie w przydomowych zajęciach. Można go stosować do pompowania kół w rowerze czy czyszczenia zakurzonych narzędzi i urządzeń. Do jego wad należy zaliczyć mały zbiornik , który ogranicza jego zastosowanie jedynie do malowania ścian czy konstrukcji drewnianych i nie można wykorzystać go do pomalowania samochodu.
Kompresor bezolejowy jest urządzeniem, które sprawdzi się dla początkujących majsterkowiczów i będzie poręcznym narzędziem wykorzystywanym do licznych przydomowych prac.
Dodaj komentarz