Piaskowanie – jaki kompresor będzie nam do tego potrzebny?

Piaskowanie jest bardzo efektywnym sposobem czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Standardowo, wykonuje się poprzez zastosowanie strumienia sprężonego powietrza przy czyszczeniu materiałem ściernym. Metoda ta w praktyce pozwala na osiągnięcie naprawdę bardzo dobrych rezultatów – znacznie lepszych od innej, alternatywnej metody, jaką jest szlifowanie.

Piaskowanie sprawdzi się w przypadku czyszczenia powierzchni posiadających zagięcia, do których trudno jest się dostać w jakikolwiek inny sposób. Metoda ta daje możliwość uzyskania niesamowicie gładkiej i równej powierzchni, ale jeśli zaistnieje taka potrzeba- można też uzyskać na niej pożądaną szorstkość. W praktyce, można wyróżnić kilka klas piaskowania, a proces ten wykonywany jest z wykorzystaniem specjalnego urządzenia.

Jak to wygląda w praktyce?

Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, kluczowe w piaskowaniu jest zastosowanie sprężonego powietrza. Dlatego też chcąc w profesjonalny sposób stosować tę metodę, trzeba zakupić zarówno piaskarkę jak i kompresor, który będzie w stanie wytworzyć sprężone powietrze o ciśnieniu sięgającym nawet 8 barów. Samo piaskowanie, czyli inaczej śrubowanie zawsze powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem powierzchni- na przykład poprzez jej dokładne oczyszczenie oraz ewentualne pozbycie się starych warstw farby lub też warstwy rdzy. W kolejnym kroku stosuje się piaskowanie do uzyskania jednolitej powierzchni, a w ostatnim szlifie można nadać materiałowi pożądaną chropowatość.

piaskowanie

piaskowanie

Do jakich celów potrzebny jest nam taki sprzęt?

Jest to tak naprawdę najistotniejsze pytanie, na które odpowiedź mocno różnicuje każde plany zakupowe. Narzędzia specjalistyczne, które posiadają naprawdę bardzo dużą wydajność mogą kosztować bardzo dużo. W przypadku zakupu profesjonalnej piaskarki trzeba się liczyć z sumą nawet kilku tysięcy złotych, a jeśli chodzi o wysokiej jakości kompresor- możemy tutaj mówić o kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tym samym na zakup takiego sprzętu decydują się tylko fachowcy, którzy będą wykorzystywać taki sprzęt w swoim zakładzie i tym samym często będą z niego korzystać. W takiej sytuacji najlepszą piaskarką będzie model ciśnieniowy lub kabinowy, a w przypadku kompresora- model śrubowy. Natomiast czymś innym jest sporadyczne piaskowanie, które chce się wykonywać samodzielnie, we własnym garażu- na przykład do czyszczenia felg. Wówczas zadowalający powinien być pistolet wraz ze zbiornikiem oraz kompresor, którego jakość będzie przynajmniej zadowalająca.

Na co warto zwrócić uwagę kupując kompresor?

Najbardziej optymalne parametry zapewniają modele, które są w stanie wytworzyć ciśnienie na poziomie do 8 barów. Jest to więc pierwszy parametr, na który na pewno powinniśmy zwrócić uwagę dokonując zakupu. Drugim takim parametrem jest wydajność, którą określa się poprzez ilość metrów sześciennych do wykonania w ciągu jednej minuty lub też ilość litrów na minutę. Wydajne piaskowanie zazwyczaj jest określone poprzez poziom minimum 4 m3 lub też około 4000 l na każdą minutę. Z maszyną wyposażoną w taki kompresor współpracuje się bardzo wygodnie i komfortowo. Najsłabsze dostępne modele na rynku oferują wydajność 500 l na minutę.

Jeszcze jedną istotną rzeczą jest pojemność zbiornika, jaki tego typu kompresor posiada. Jeśli zależy nam na dobrym sprzęcie- powinien to być zbiornik mieszczący minimum 200 litrów. W końcu, profesjonalne kompresory pozwalają znacznie lepiej dopasować odpowiednie dysze do wielkości elementu, który ma zostać poddany obróbce. Tym samym można manewrować, aby na przykład przy większych elementach zmniejszać ciśnienie i operować większą dyszą i odwrotnie. Tym samym, możemy lepiej dopasować technikę do powierzchni, wielkości elementów oraz efektu, jaki chcemy uzyskać.

Jak widać, na rynku znajdziemy cały przegląd różnych urządzeń o bardzo zróżnicowanej wydajności, a co za tym idzie- o zróżnicowanych możliwościach. Aby nie przepłacić, ale też nie zakupić zestawu, który nie będzie pozwalał nam na uzyskanie zadowalającego efektu, najlepiej dobrze oszacować swoje potrzeby i zrobić rzetelny przegląd różnych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *